Doskonal - Centrum Kursów

A na koniec zimy może skitour?.

Opublikowano: 13 listopada 2019

Masz dość tłoku na stokach i kolejek do wyciągów, ale kochasz góry a twoją pasją jest narciarstwo ? Spróbuj swoich sił w Skitouringu – najszybciej rozwijającej się dyscyplinie sportu. Choć stopniowo zyskuje na popularności, skitour to wciąż mało znana dyscyplina w kraju. Na czym tak naprawdę polega i skąd się wziął?

Czym jest skitour?

Jeżeli nie słyszałeś wcześniej tego pojęcia, odpowiedź na tak zadane pytanie może okazać się zaskakująco prosta. Otóż skitour to po prostu połączenie narciarstwa zjazdowego z zimową turystyką górską. Polega zatem na pokonywaniu wzniesień poprzez wchodzenie na nartach ze zjazdami, które są oczywiście znacznie prostsze, przyjemniejsze i szybkie. Z tego też powodu samo narciarstwo zjazdowe jest bardzo popularne, podczas gdy turystyka górska na nartach czy właśnie skitour już niezupełnie.

Skitour – sport nie do końca nowy

Mogłoby się wydawać, że to kolejna nowa dyscyplina, która wzięła się z połączenia dwóch innych, dobrze znanych i zbliżonych do siebie aktywności. Nic bardziej mylnego. Narty obecne są w życiu człowieka od wieków, choć zmieniał się nie tylko ich wygląd, ale i poniekąd zastosowanie. I tak, zjeżdżanie na nartach było bardzo proste, problem pojawiał się, kiedy należało wejść pod górę ze sprzętem na nogach. Teoretycznie lepszym rozwiązaniem byłoby zdjęcie nart i standardowe podejście, co jednak w momencie, gdy masz przed sobą kilka kilometrów takiego nierównego terenu? W tym miejscu pomogło człowiekowi niezwykłe odkrycie, które pozornie z nartami nie ma wiele wspólnego. Otóż u zwierząt sierść ułożona jest zawsze w jakimś kierunku, co ma wpływ na siły tarcia – w jedną stronę są one bardzo małe, podczas gdy w odwrotną bardzo duże. Początkowo na narty zaczęto zakładać skóry focze, które najlepiej sprawdzały się w takich sytuacjach. Oczywiście wraz z biegiem lat i rozwojem technologii materiał zaczął ulegać zmianie, jednak aż do dziś czerpie z tego nazewnictwo – element ten po polsku określa się jako „foki”.

Skitour jest zatem znacznie starszy, niż można byłoby uważać. W Polsce popularny stał się dopiero w latach 90. Przyczyn tej sytuacji upatruje się przede wszystkim w dwóch aspektach. Po pierwsze w kraju funkcjonowało niewiele stoków narciarskich i z reguły dysponowały wyciągami bądź kolejkami. Dlatego też wchodzenie pod górę na nartach było niepotrzebne. Po drugie, dopiero przemiany ustrojowe sprawiły, że tego rodzaju sprzęt mógł pojawić się w Polsce. Dziś oczywiście nie ma żadnego problemu z zakupem nart skitourowych oraz innych akcesoriów przydatnych podczas uprawiania tego rodzaju aktywności.

Czemu skitour jest taki fascynujący?

Pytanie postawione w ten sposób nie jest przypadkowe. Przecież narciarstwo zjazdowe jest (przynajmniej w teorii) znacznie przyjemniejsze. Nie wymaga takiej kondycji fizycznej, siły i wydolności, daje ogrom przyjemności i składa się właściwie z samego relaksu – przecież pokonujesz wyłącznie drogę z góry w dół.

Skitour to jednak często pokonywanie własnych barier oraz przecieranie nowych szlaków. Wystarczy przyjrzeć się bliżej, na czym polega ta dyscyplina. Najpierw należy podejść pod górę, zdobywając w ten sposób np. przełęcz, grań lub szczyt. Następnie za pomocą kilku ruchów przekształcasz narty w sprzęt przeznaczony do zjazdów i ruszasz w dół – często po szlaku nie w pełni przygotowanym, ale jednocześnie pozbawionym tłumów narciarzy i turystów. Nierzadko pozwala to na bliski kontakt z naturą oraz przeżycie doznań, praktycznie niemożliwych do doświadczenia w innych okolicznościach.

na_koniec_zimy

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.