Doskonal - Centrum Kursów

ABC jeździectwa konnego, czyli krótki poradnik sprzętu dla jeźdźca.

Opublikowano: 2 maja 2019

jazda_konna_sprzet_blog  jazda_konna_sprzet_blog_1  jazda_konna_sprzet_blog_2

Najważniejszą część ubioru jeźdźca stanowi kask lub toczek, który chroni głowę przed potencjalnymi urazami w trakcie upadku z wierzchowca, bądź przedzierania się przez gęste zarośla. Zazwyczaj wykonany jest ze sztywnego plastiku, lub szklanego włókna, który okrywa czarny aksamit. Dodatkowym modułem kasku jest daszek, chroniący jeźdźca przed rażącym słońcem bądź innymi, trudnymi warunkami atmosferycznymi, natomiast obowiązkowy element stanowi system nierozciągliwych pasków.

Istotną rolę w jeździectwie spełniają również spodnie, które nie powinny krępować ruchów jeźdźca. Aby zapewnić komfort jazdy muszą być wykonane z oddychającego materiału, jakim jest chociażby bawełna, a także chronić ciało przed otwarciami, nie pogarszając przy tym przyczepności do siodła. W profesjonalnym jeździectwie użytkowane są tak zwane bryczesy, opinające zarówno kolana, jak i kostki.

Nie mniej ważne jest również obuwie do jazdy konnej. By było w pełni funkcjonalne musi posiadać gładką, wąską, a zarazem twardą podeszwę. Do krótkich wędrówek zalecane są adidasy, natomiast na dalsze wyprawy najlepiej sprawdzą się sztyblety, które posiadają wszystkie pożądane cechy.

Dodatkowe wyposażenie stanowią: skórzane sztylpy, których zasadniczą funkcją jest ochrona łydek przed otarciami, powstającymi w skutek długiej jazdy na wierzchowcu, kamizelka ochronna, chroniąca ciało w trakcie upadku, rękawiczki, ułatwiające utrzymanie wodzów oraz palcat, czyli tak zwany bacik, przydatny w trakcie tresury konia.

jazda_konna_blog_1  jazda_konna_blog_2

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.