Doskonal - Centrum Kursów

Ciekawostki o narciarstwie.

Opublikowano: 27 października 2019

Z kart historii światowego narciarstwa…
…czyli ciekawostki, o których mogliście jeszcze nie słyszeć !

Czy wiecie, że najstarsze narty, jakie znaleziono w Norwegii mają już ponad 4000 lat ! – Liczą 111cm długości i od 9,5 do 10,4cm szerokości, a znalezione zostały w Szwedzkiej prowincji Angermanland.

Około 5000 lat temu, prawdopodobnie w Skandynawii, rozpoczęła się historia światowego narciarstwa. Początkowo SKI (bowiem tak brzmi pierwotna nazwa nart) uważano za wygodny środek transportu, który umożliwiał przemieszczanie się z wyższych partii gór do niższych. Stały się doskonałą alternatywą dla męczących wędrówek, które pochłaniały masę czasu i energii. Należy jednak podkreślić, iż ówczesne narty nie służyły do zjazdów, lecz uniemożliwiały mieszkańcom zapadanie się w śniegu.

Rok 1843 stał się przełomowym nie tylko dla Norwegii, lecz w szczególności dla historii światowego narciarstwa. Od tego czasu narciarstwo stało się powszechną dyscypliną sportu. Pierwsze zawody odbyły się w Tromso, podczas których uruchomiono pierwszy bieg narciarski na dystansie 5 km. Siedem lat później, w miejscowości Telemark, wystartowały pierwsze biegi w formie zjazdu i slalomu, a także skoki przez stopień. Od tego czasu narciarstwo zaczęło się prężnie rozwijać, ponieważ w XX wieku możemy zauważyć wyraźny podział na dwie szkoły narciarskie – szkołę klasyczną oraz zjazdową.

A czy wiecie kogo uważa się za ojca światowego narciarstwa ?

Mieszkający w Austrii Czech Mathias Zdrasky jako pierwszy podjął badania nie tylko nad rodzajem nart, lecz w szczególności techniką jazdy. Stał się pionierem jazdy pługiem, a także bocznego ślizgu hamującego, co w praktyce oznaczało zapanowanie nad prędkością po stromym zboczu. Techniki jazdy Zdradskyego stały się na tyle efektywne, że ludzie masowo rozpoczęli wykupywać produkowane dotychczas narty i doskonalić techniki zjazdu!

Dzięki temu człowiekowi możemy dzisiaj jeździć na nartach wszędzie tam gdzie leży śnieg. Wystarczy tylko odpowiednio ukształtowany teren, odpowiedni sprzęt i dobre chęci.

Obecnie największą popularnością wśród narciarzy cieszą się Francja, Austria, Włochy, Norwegia i Stany Zjednoczone, jednakże miłośnicy białego szaleństwa mogą uprawiać SKI aż w 80 krajach.

W Polsce ogromną popularnością cieszą się: Białka Tatrzańska, Zakopane, Szczyrk, Wieżyca, Wisła, Karpacz oraz Szklarska Poręba.

  • A Wy gdzie najchętniej wybralibyście się na narty?
  • W którym kraju istnieją najlepsze warunki do uprawiania narciarstwa?

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.