Doskonal - Centrum Kursów

Historia skoków narciarskich cz. 2.

Opublikowano: 24 września 2019

W 1928 roku, w St. Moritz, odbyły się kolejne z rzędu Igrzyska Olimpijskie, w których udział wzięło 27 Polaków. Niestety ciężkie warunki pogodowe nie pozwoliły na osiągnięcie sukcesów. Jednakże w 1936 roku, w Garmisch-Partenkirchen, polscy skoczkowie pokazali klasę! Stanisław Marusarz skoczył wówczas w pierwszej serii 73 metry, natomiast w drugiej 75,5 metra, zajmując tym samym 5 miejsce na Igrzyskach Olimpijskich.

W późniejszych latach sukcesy odnosili między innymi Antoni Łaciak, który w 1962 roku zdobył srebro na Mistrzostwach Świata, a także Stanisław Gąsienica-Daniel, który uzyskał brąz na Mistrzostwach Świata w 1970 roku. Dwa lata później Wojciech Fortuna, jako pierwszy Polak zdobył złoty medal olimpijski w takcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sapporo. Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku najpopularniejszymi polskimi skoczkami byli: Stanisław Bobak, który w sezonie 1979/1980 zajął 3 miejsce w Pucharze Świata oraz Piotr Fijas, który na Mistrzostwach Świata w 1979 osiągnął brąz. Osiem lat później ten sam zawodnik ustanowił rekord świata w długości skoku, lądując przy 194 metrze. Wynik ten pozostał niezmienny aż do roku 1994.

Dotychczas za najbardziej utytułowanego polskiego skoczka uważa się Adama Małysza, który w 1995 roku wzmocnił polską kadrę narciarską. Zdobył on między innymi cztery medale olimpijskie, sześć medali mistrzostw świata, z czego aż cztery złote, a także cztery Kryształowe Kule. Ponadto w 2001 roku wygrał Turniej Czterech Skoczni. Jego zwycięstwa na przełomie lat 2001 – 2011 uruchomiły nowe zjawisko społeczne, które nazwano „Małyszomanią”. To dzięki niemu coraz więcej ludzi zainteresowało się skokami narciarskimi.

W 2011 roku Małysz zadecydował o zmianie dyscypliny sportowej. Od tego czasu najwybitniejszym polskim skoczkiem jest Kamil Stoch, który w 2013 roku został indywidualnym mistrzem świata, zaś rok później dwukrotnym mistrzem olimpijskim. W 2014 roku zdobył również Puchar Świata, zaś trzy lata później zdominował Turniej Czterech Skoczni. W roku 2018, w Pjongchang, obronił tytuł mistrza olimpijskiego, zdobywając po raz trzeci złoty medal na igrzyskach olimpijskich. Od czasów Mattiego Nykänena jest drugim na świecie skoczkiem, któremu udało się obronić ten tytuł.

Współcześnie sukcesy odnoszą także Piotr Żyła, który w 2017 roku zdobył brąz na Mistrzostwach Świata oraz Maciej Kot, który na swoim koncie również posiada liczne zwycięstwa w konkursach Pucharu Świata. W ubiegłym roku reprezentacja Polski, w składzie Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot i Dawid Kubacki zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata w konkursie drużynowym.

Wszystkim polskim skoczkom Szkoła Narciarska Doskonal serdecznie gratuluje sukcesów i życzy powodzenia w przyszłości !

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.