Doskonal - Centrum Kursów

Historia stylu V.

Opublikowano: 30 września 2019

Czy wiedzieliście, że jedną z nielicznych dyscyplin sportowych, w której w ciągu ostatniego wieku zmieniło się prawie wszystko są zdecydowanie skoki narciarskie!

Skocznie narciarskie są nie tylko większe, lecz przede wszystkim bezpieczniejsze.
W szczególności zmianie uległa technika skoku. Początkowo skakano „na stojąco”, wymachując rękami. W latach pięćdziesiątych zmieniono zasady. Od tego czasu zawodnicy podczas lotu musieli trzymać ręce z przodu. W późniejszych latach ręce zawodników musiały być ułożone wzdłuż tułowia, jednakże zawodnicy mogli kontrolować swój lot lekkim ruchem dłoni.

Niewątpliwie prawdziwej rewolucji w skokach narciarskich dokonał Jan Boklöv.
W latach dziewięćdziesiątych jako pierwszy pokazał światu technikę „V”, polegającą na równoległym ustawieniu nart w kształt owej litery. Poprzez zmniejszony opór powietrza skoki są zdecydowanie dłuższe i wolniejsze, a tym samym bezpieczniejsze, gdyż prędkość podczas lądowania zmniejsza się niemalże o 50 km/h !

Choć początkowo owy styl budził wiele kontrowersji, ostatecznie został zaakceptowany przez FIS i punktowany na równi ze stylem klasycznym. Obecnie każdy skoczek wykonujący długi lot posługuje się właśnie stylem V.

– V jak Victoria a Victoria znaczy zwycięstwo

A Wy drodzy czytelnicy jak myślicie …

Czy szybko postępująca technologia pozwoli na oddanie skoku na odległość 300 metrów ?

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.