Doskonal - Centrum Kursów

Jak dbać o narty ?.

Opublikowano: 11 kwietnia 2022

Jak dbać o narty ?

Bardzo nie lubimy tego stwierdzenia, ale 3 kwietnia zakończyliśmy sezon narciarski.

Nadeszły miesiące gdzie nasz sprzęt wymienia się miejscem z tym letnim, a narty muszą udać się na dłuższy urlop.

Co należy zrobić ze sprzętem po sezonie? Jak przechowywać i konserwować narty , żeby służyły nie tylko jeden sezon?

Możecie skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, który przygotuje Wasze narty.

Możecie również zadbać o swoje narty samodzielnie, zwłaszcza gdy w domu jest więcej niż jedna para. Zakup podstawowych narzędzi szybko się zwróci i ułatwi serwisowanie także w sezonie.

Oto nasze 11 wskazówek jak dbać o sprzęt narciarski i jak go zabezpieczyć po sezonie:

 1. Prawidłowe wysuszenie nart – należy pamiętać, żeby po jeździe na nartach zawsze używać szmatki do przetarcia krawędzi nart. Zapobiegnie to rdzewieniu krawędzi i pozostaną ostre na dłużej. Zawsze dbajcie o to aby krawędzie Waszych nart pozostały suche, ponieważ korozja zmniejsza przyczepność krawędzi nawet jeśli nie jest jeszcze widoczna w postaci rdzy !!!
 2. Serwis narciarski – Polecamy zakup własnego zestawu do pielęgnacji nart. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także dłuższa „żywotność” nart. Maszyny przemysłowe, używane do serwisu zbierają każdorazowo dość grubą warstwę krawędzi!!
  Po wykonaniu serwisu należy nanieść i rozprowadzić za pomocą żelazka narciarskiego odpowiednią warstwę smaru. Jeśli szykujemy narty do przerwy letniej ilość naniesionego ochronnie smaru powinna być znacznie większa niż przy zwykłym smarowaniu. Ślizg nart pozostawiony na lato bez takiego zabezpieczenia może ulec większej degradacji niż podczas stosowania nart w trakcie sezonu.
 3. Wiązania narciarskie – kiedy szykujecie narty do przerwy między-sezonowej ważne jest aby zadbać nie tylko o same “deski” ale też o wiązania narciarskie. Czyszcząc narty przed serwisem należy również oczyścić same wiązania. Następnie trzeba je zabezpieczyć spryskując je specjalnym smarem. Ze względu na przedłużenie ich żywotności i bezpieczeństwo bardzo ważne jest także poluzowanie sprężyn w wiązaniach.
 4. Przechowywanie sprzętu narciarskiego – sprzęt narciarski musi być odpowiednio przechowywany i zabezpieczony . Doskonałe do przechowywania są pokrowce narciarskie. Trzeba jednak pamiętać o tym że przed zapakowaniem zarówno narty jak i buty muszą być całkowicie wysuszone.
 5. Unikaj promieniowania UV – jest ono bardzo groźne i może doprowadzić do rozpadu twojego sprzętu narciarskiego. Szczególnie buty narciarskie narażone są na niebezpieczne konsekwencje długotrwałej ekspozycji na słońcu. W najgorszym przypadku mogą po prostu się rozpaść. Dlatego buty narciarskie należy przechowywać zabezpieczone przed słońcem!!!
 6. Osuszenie butów narciarskich – również w przypadku butów najwyższym wymogiem po użyciu jest doprowadzenie ich do całkowitego wyschnięcia. Po jeździe na nartach najlepiej suszyć but na odpowiednich suszarkach z nadmuchem. Taki sprzęt znajduje się prawie zawsze w narciarniach hotelowych. Dobrze wysuszone buty to też brak nieprzyjemnego zapachu- wytwarzanego przez bakterie, które lubią wilgoć – a więc suchy but to brak możliwości ich rozwoju i brak nieprzyjemnego zapachu 😉
 7. Pranie Odzieży Narciarskiej – jest konieczne, aby pory w materiale (membranie), które odpowiedzialne są za oddychanie regularnie pozbywały się brudu i pozostały funkcjonalne. Należy stosować się do instrukcji producenta i pamiętać , że materiały z których szyta jest odzież narciarska przystosowane są do delikatnego prania w niskiej temperaturze (30 stopni) z użyciem łagodnego detergentu. Ważne !!! – nigdy nie używaj zmiękczacza do tkanin – zatyka od pory membrany.
 8. Impregnacja Odzieży Narciarskiej – po praniu odzież narciarską należy kilkukrotnie zaimpregnować Wprasowanie środka do impregnacji w niskiej temperaturze daje najlepszą ochronę. Następnie należy powiesić ubranie na zewnątrz i dobrze przewietrzyć. Również rękawice narciarskie muszą być regularnie impregnowane, zasady są takie same jak przy odzieży. Materiały skórzane naszych rękawic należy potraktować odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi w celu ich ochrony.
 9. Gogle Narciarskie – gogle powinny być regularnie czyszczone za pomocą ściereczki z mikrofibry. Ale uwaga: wewnątrz jest bardzo delikatna powłoka przeciwmgielna (Anti-Fog) – najlepiej jej w ogóle nie dotykać. Kiedy w trakcie jazdy do naszych gogli (np. przy upadku) dostanie się śnieg wchodzi, należy go usunąć “bezdotykowo” wytrząsając go z gogli, następnie gogle trzeba osuszyć.
 10. Kask – sprawdźcie czy nie ma śladów zużycia, a następnie przechowujcie go razem z ubraniem narciarskim. W celach sanitarnych możecie wyjąć, wypiąć i wyprać podkładki i materiał wewnętrzny kasku. W zależności od materiału i klasy, kask narciarski należy wymienić na nowy po około pięciu do ośmiu latach. W przypadku pęknięć lub po poważnym upadku natychmiast.

Stosując te zasady nasz sprzęt narciarski będzie odpowiednio zabezpieczony przez letnie miesiące. Bez uszczerbku dotrwa do kolejnej zimy i będzie nam bezawaryjnie służył.

narty_1

narty_2

narty_3

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.