Doskonal - Centrum Kursów

Jak przetrwać w każdych warunkach, czyli krótki poradnik survivalu.

Opublikowano: 10 maja 2019

survival_1

survival_2

survival_3

survival-4

Nóż czy siekiera ? Zapalniczka czy zapałki ? Latarka z żarówką czy z diodą LED ?
Nie wiecie co zabrać na kilkudniowy obóz przetrwania ?

Redaktorzy Bloga Doskonal śpieszą z pomocą !
Zanim zaczniemy udzielać praktycznych porad, należało by wyjaśnić czym tak naprawdę jest survival i na czym on polega.

Survival, czyli sztuka przetrwania w ekstremalnych warunkach, obejmuje różne techniki, które pozwalają człowiekowi na przeżycie w skrajnie uciążliwych warunkach. Innymi słowy jest to samoratownictwo wobec sytuacji nietypowych, nagłych i groźnych, zwłaszcza wobec braku podstawowych narzędzi czy środków do życia.

Sztukę przetrwania stanowi bowiem zespół postaw i planowych zabiegów ułatwiających przeżycie. Mówiąc najprościej „Survival jest sztuką dostosowywania samego siebie do warunków zewnętrznych oraz sztuką dostosowywania warunków zewnętrznych do swoich potrzeb.”

Przejdźmy teraz do sprzętu najczęściej stosowanego przez wykwalifikowanych survivalowców.

Przy doborze plecaka, zasobnika, worka lub torby sportowej należy w szczególności kierować się własnym komfortem. Plecak musi wygodnie leżeć na plecach, w sposób nie utrudniający wycieczki. Najlepszym wyborem są plecaki z tzw. pasem biodrowym, ponieważ nogi są o wiele wytrzymalsze niż mięśnie przy kręgosłupie. Z kolei wielkość plecaka należy dostosować do długości wyprawy oraz panujących warunków pogodowych – im dłuższa i trudniejsza, tym plecak powinien być pojemniejszy.

Bardzo istotną rolę w zarówno krótkich, jak i długich wyprawach survivalowych pełnią wygodne buty, nie powodujące pęcherzy, odparzeń i otarć. Warto mieć w plecaku zapasową parę butów, które ułatwią chociażby przeprawę przez rzekę. Z kolei podstawę odzieży survivalowej stanowią: nieprzemakalna kurtka, zapasowe spodnie, oddychająca bielizna, bawełniane skarpety i ciepły polar.

Nie należy również zapominać o odpowiednim zapasie wody i pożywnego prowiantu. Najprostszym rozwiązaniem jest żywność pakowana hermetycznie, czyli próżniowo. Ma ona długi okres przydatności do spożycia, zaś puste opakowanie można w łatwy sposób skompresować i schować do plecaka. Wiele sklepów internetowych, poświęconych przetrwaniu, oferuje gotowe paczki żywnościowe – tzw. indywidualne racje żywnościowe, których koszt waha się w granicach od 70 do 200 zł.

Istotnymi elementami, które obowiązkowo muszą znaleźć się w plecaku są śpiwór i twarda karimata, która powinna mieć minimum 8 mm grubości. Dla wygody podróżnika najlepiej przymocować je z boku plecaka, by nie utrudniały one wyprawy. Nie należy również zapominać o ostrym nożu, podręcznym scyzoryku i latarce, zarówno czołowej, jak i ręcznej. Najlepszym wyborem są latarki LEDowe, dające ostre białe światło, ponieważ w doskonały sposób oświetlą drogę gdy zapadnie zmrok. Pomocne mogą się również okazać: kompas, krzesiwo, łopatka, a także puszka survivalowa, w której przetrzymuje się najpotrzebniejsze rzeczy jak leki, soczewki itp.

Głodnym wiedzy o przetrwaniu polecamy lekturę: „Survival – jak przeżyć w każdych warunkach”, autorstwa Chrisa McNab’a.

Mamy nadzieję, że zaciekawiliśmy Was tym artykułem. A Wy, drodzy Czytelnicy, co dodalibyście do naszej listy przetrwania ? Koniecznie podzielcie się z nami w komentarzu!

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.