Doskonal - Centrum Kursów

Jak rozpocząć przygodę z kajakarstwem – poradnik dla początkujących kajakarzy.

Opublikowano: 7 maja 2019

przygoda-z-kajakarstwem-1

przygoda-z-kajakarstwem-2

przygoda-z-kajakarstwem-3

Sprzęt pływający stanowią nie tylko łodzie i wiosła, lecz również sprzęt asekuracyjny i ratunkowy. Podczas doboru sprzętu do kajakarstwa szczególną uwagę należy zwrócić na jakość kajaka, ponieważ detale takie jak: niewygodne siodełko, źle dopasowane wiosła czy przeciekający kajak nie uprzyjemniają spływu. Dlatego też odpowiedni sprzęt gwarantuje bezpieczne uprawianie kajakarstwa.

Dla początkujących adeptów kajakarstwa najlepiej sprawdzi się kajak turystyczny, najczęściej użytkowany na rzekach nizinnych. Wykonany jest on z tworzywa sztucznego, co gwarantuje bezpieczeństwo w trakcie różnych kolizji. Jednakże przed zakupem należy upewnić się, czy kadłub kajaka nie posiada pęknięć, ponieważ w ten sposób unikniemy potencjalnych przecieków. W następnej kolejności zwróćcie uwagę na niezatapialność kajaka, by w razie ewentualnej kolizji nie znalazł się pod wodą. Pod lupę należy także wziąć oparcia i siodełka, których zdeformowane krawędzie mogą przyczynić się do powstania niechcianych otarć i zranień.

Praktyczne wyposażenie w kajaku stanowią również podnóżek, ułatwiający sterowanie oraz uchwyty na dziobie i na rufie, które przyśpieszą akcje ratunkowe i przenoszenie kajaka. Natomiast podczas doboru wioseł należy kierować się ich ciężarem. Odpowiednie wiosło powinno być zarówno mocne, jak i lekkie, adekwatne do długości wyciągniętych ramion kajakarza.

Istotnym elementem stroju jest kamizelka. Podczas doboru kamizelki asekuracyjnej należy kierować się w szczególności: materiałem wypornościowym, z którego została wykonana, stabilnym zapięciem, a także odpowiednim krojem. Odpowiednio dobrana kamizelka zminimalizuje ryzyko utonięcia. Ponadto dla bezpieczeństwa zarówno własnego, jak i osób przebywających w kajaku, warto zainwestować w rzutkę ratowniczą, która ułatwi holowanie osoby znajdującej się poza kajakiem.

Mamy nadzieję, że zaprezentowane porady ułatwią Państwu dobór odpowiedniego sprzętu. Jeżeli jesteście ciekawi, jaki ekwipunek należy zabrać na kilkudniowy spływa kajakowy oraz w jaki sposób umieścić go w kajaku serdecznie polecamy artykuł „Przewodnik kajakowy dla początkujących kajakarzy”, zamieszczony na stronie http://www.wuja.republika.pl

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.