Doskonal - Centrum Kursów

Jeździectwo konne w pigułce.

Opublikowano: 5 maja 2019

jazda-konno-1

jazda-konno-2

jazda-konno-3

Prosperująca turystyka i rekreacja sprawiły, że jeździectwo konne znów stało się modne. Największą popularnością cieszą się obecnie: pokazy rasowych koni, rajdy, wyścigi konne, wczasy w siodle, zawody w ujeżdżeniu, skoki na koniu, a nawet woltyżerka.

Każdy, kto choć raz dosiadł wierzchowca, z pewnością poczuł wyjątkową więź i polubił ten sport. Coraz więcej osób czepie przyjemność z jazdy na wierzchowcu, niezależnie od pory roku i panujących warunków pogodowych. Nie mniej jednak najlepszą porą roku na rozpoczęcie przygody z jeździectwem jest lato, bowiem właśnie wtedy można odczuć wyjątkowy kontakt z naturą.

Jak powszechnie wiadomo konie poruszają się trzema podstawowymi chodami: stępem, gdzie prędkość chodu wynosi od 6 do 8 km na godzinę, kłusem, w którym koń porusza się z prędkością od 12 do 18 km na godzinę bądź galopem, w trakcie którego zwierzę potrafi osiągnąć prędkość zbliżoną do 60 km na godzinę. Należy przy tym zaznaczyć, że każdy z wymienionych powyżej chodów może mieć różne tempo. Najszybszy jest oczywiście wyciągnięty galop czyli tak zwany cwał.

W trakcie wysoce wymagających rajdów długodystansowych, najbardziej wytrzymałe konie przemierzają w ciągu doby dystans liczący 160 km, przy czym w trakcie wyścigu licznym zmianom poddawane jest tempo chodu. Zwierzęta poruszają się kłusem, a także galopem, zaś podczas przerw na obowiązkowy odpoczynek regularnie mierzone jest tętno.

Jeżeli Wasza wiedza o jeździectwie nie została w pełni zaspokojona, gorąco polecamy artykuł: „Jeździectwo – co warto wiedzieć o jeździe konnej”, zamieszczony na portalu: http://wformie24.poradnikzdrowie.pl

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.