Doskonal - Centrum Kursów

Kilka słów o sprzęcie do skitouringu.

Opublikowano: 10 listopada 2019

 

Narciarstwo, narciarstwo zjazdowe, alpinizm na nartach, skitouring – powyższe formy spędzania wolnego czasu na nartach stają się coraz bardziej popularne. Pomysł ucieczki w naturę i z dala od tłumów, a także radość płynąca z przemierzania dziewiczych tras to główne zalety uprawiania skitouringu.

Powyższa forma aktywności z roku na rok staje się coraz bardziej popularna wśród rzeszy turystów odwiedzających górskie szlaki. Skitouring jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących zarówno piękno przyrody, jak i aktywny wypoczynek, jednakże aby prawidłowo uprawiać ten sport należy się do tego odpowiednio przygotować.

 

 

W tym artykule Szkoła Narciarska Doskonal przedstawia krótki opis poszczególnych elementów sprzętu skitourowego.

Narty

W porównaniu do tradycyjnych nart zjazdowych, konstrukcja nart skitourowych jest wyjątkowo lekka, dzięki czemu wędrówka pod górę staje się łatwiejsza. W dodatku zapewnia ona niemalże bezgłośne poruszanie się po śniegu, gwarantując przy tym wytrzymałość na uderzenia w podstawę i krawędzie. Elementy funkcjonalne, takie jak wycięcia w końcówce i ogonie nart, pozwalają na zamocowanie skór wspinaczkowych, czyli tak zwanych fok.

Foki

Skórki, czyli tzw. foki to wstępnie wycięte sekcje pluszowego materiału, przyklejane do dolnej części nart. Umożliwiają one podróżowanie pod górę bez ryzyka zsunięcia się w trakcie podjazdu. Przeważnie wykonane są z moheru, syntetyków lub mieszanki syntetycznej z moherem. Syntetyki są trwałe i przyczepne, zaś skórki moherowe ślizgają się z doskonałą szybkością i wydajnością, ale nie chwytają tak dobrze jak syntetyki. Skóry z mieszanką moheru i syntetycznego materiału zapewniają równowagę tych cech. Foki mocowane są do nart przy pomocy klipsa na czubku i ogonie oraz lepki, czyli nietrwałego kleju utrzymującego skórę przyczepioną do nart.

Wiązania

Umożliwiają piętom swobodne poruszanie się na nartach podczas skakania pod górę, dzięki czemu poruszanie się po śniegu jest bardziej naturalnie. Lekkie wiązania działają prawidłowo tylko w przypadku, gdy będą one kompatybilne z butami narciarskimi, dopasowanymi do skitouringu.

Buty

Buty turystyczne wyposażone są w tryb walk, dzięki któremu mankiet swobodnie się obraca, zapewniając większy zakres ruchów podczas wędrówek i skórowania. Zwykle zawierają również agresywnie uformowane gumowe podeszwy i lekki materiał skorupowy, dzięki którym but alpinistyczny nadaje się do zdobywania wysokości. Mankiet węglowy lub język, lekka plastikowa skorupa, minimalistyczny wygląd klamry lub struktura plastra miodu pomagają zmniejszyć masę, dzięki czemu można poruszać się szybciej i czuć się mniej zmęczonym podczas długiej trasy.

Kijki

Kijki do skitouringi wyglądem przypominają tradycyjne kijki narciarskie. Cechują się one regulowaną lub składaną konstrukcją, która dostosuje się do zmieniającego się terenu. W przypadku płaskiego terenu zazwyczaj stosuje się dłuższe kijki, natomiast przy stromych zjazdach wymiary są skracane, by umożliwić swobodne zejście.

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.