Doskonal - Centrum Kursów

Narty, a umiejętności narciarzy.

Opublikowano: 26 stycznia 2022

Jak dobrać narty?

Olbrzymi wybór modeli zdecydowanie nie ułatwia decyzji.
Przygotowaliśmy dla Was informacje, które rozjaśnią najistotniejsze kwestię.

Kluczowe cechy doboru nart to:

  • początkujących
  • średniozaawansowanych
  • zaawansowanych

Każdą z tych grup dzielimy jeszcze na narciarzy rekreacyjnych oraz na takich którzy mają sportowe aspiracje.

Narciarze rekreacyjni mówiąc krótko jeżdżą bo lubią , rozwijają oczywiście swoją technikę – nie rzadko wchodząc na bardzo wysoki poziom, ale ich głównym celem jest czuć się pewnie szusując w każdych warunkach. Druga grupa zaś szuka wyzwań, ich celem jest przede wszystkim nieustanne poprawianie umiejętności, kręci ich dynamiczna jazda z nutką rywalizacji.

 

PIERWSZE KROKI NA NARTACH

 

Początkujący narciarz rekreacyjny – osoba zaczynająca swoja przygodę z narciarstwem, przede wszystkim chce jeździć pewnie i bezpiecznie i w pełni korzystać z zimowego szaleństwa.

Tutaj na początku polecamy narty wypożyczyć – ponieważ narty dla najbardziej początkujących przydadzą nam się na kilka dni – maksymalnie na jeden sezon narciarski. Znajdźmy takie, które już pozwalają jeździć nieco szybciej, a przy tym zapewnią kontrolę- sprzętu, który pozwoli nam w łatwy sposób kontrolować prędkość.

Przykładowe modele:

  • Atomic BALANZE + LITHIUM 10
  • Völkl DEACON + Marker VMOTION 10 z GRIP WALK

Początkujący narciarz z dużymi aspiracjami – osoba której zaczyna przygodę z narciarstwem a jej marzeniem i celem jest dynamiczna jazda dająca wiele radości.

Tak jak wyżej na początek możemy skorzystać z usług wypożyczalni, a kupić warto już narty, które dają lepsze od podstawowych nart oparcie na krawędzi – oznacza to, że szukamy nart nieco sztywniejszych od podstawowych modeli – szukamy tych z drewnianym rdzeniem.

Przykładowy model:

  • Narty Rossignol PURSUIT 100 + LOOK XPRESS 10

logo_szkola

 

POZIOM ŚREDNIOZAAWANSOWANY, czyli rozwijamy technikę 🙂

 

Średniozaawansowany narciarz rekreacyjny – osoba, która czuje się pewnie i chce zrobić kolejny krok.

Potrzebne będą deski, które dadzą pewność przy nieco większych prędkościach, a także kontrolę na bardziej stromych czy trudniejszych trasach. Szukamy sprzętu , który pozwoli nam dalej rozwijać technikę nie narzucając przy tym intensywności jazdy . Szukamy nart dających się pewnie prowadzić, ale przy tym pozwalających na więcej 🙂

Przykładowe modele:

  • Völkl DEACON 7.4 + Marker FDT 10.0 z GRIP WALK
  • VANTAGE 79 TI

Średniozaawansowany narciarz ze sportowym zacięciem – osoba, u której widać szybkie postępy, ale brakuje jeszcze wyjeżdżenia i pewności na trudniejszych, bardziej stromych odcinkach. Zaczyna odkrywać swoje preferencje dotyczące rodzaju skrętu. Pojawia się jazda na krawędzi – carvingowa jazda skrętem ciętym. Taka osoba wypracowała sobie już pewien styl jazdy i może szukać, nart o bardziej konkretnej charakterystyce.

Możemy szukać desek na półce RACE – wybierając bardziej stabilne przy szybkiej jeździe X-Turny bądź bardziej zwrotne slalomki.

Przykładowe modele:

  • Redster S7
  • Redster G7

logo_szkola

 

POZIOM ZAAWANSOWANY

 

Zaawansowany narciarz rekreacyjny – doświadczony narciarz, o bardzo poprawnej technice, którego głównym celem nie jest wyciskanie ze sprzętu maksimum dynamik. Szukają sprzętu który nie zmusza do nadmiernej intensywności, ale pozwoli na solidną jazdę.

Priorytetem jest oparcie na krawędzi nawet w sytuacjach gdzie narciarz będzie miał do czynienia z bardziej ekstremalnymi skrętami, zachowując przy tym subtelnie i kulturalnie przejść ze skrętu w skręt Dlatego polecamy narty łączące stabilność i pewność prowadzenia nart RACE z nieco bardziej subtelną i „kulturalną” charakterystyką.

Przykładowe modele:

  • Salomon S/FORCE 11
  • S/FORCE BOLD

Zaawansowany narciarz ze sportowym zacięciem – osoba, która rozwinęła już technikę pozwalającą na dosyć dynamiczną jazdę. Szuka wyzwań, a dynamika i solidna jazda większą prędkością staje się priorytetem.

W nartach szukamy większej przyczepności i oparcia podczas większych wychyłów w skręcie. Szukamy nowych wyzwań, a co za tym idzie zaczynamy eksperymentować również ze sprzętem.

Można pokusić się o bardziej radykalne deski, których główny cel to czyste i dynamiczne wycinanie carvingowych skrętów. Zdecydowanie polecamy tutaj Dynamiczne narty X-TURN lub wysokie modele nart slalomowych 🙂

Przykładowe modele:

  • S/RACE PRO
  • Salomon X S/RACE RUSH GS

 

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam w wyborze 🙂

narty_1

narty_2

narty_3

narty_4

narty_5

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.