Doskonal - Centrum Kursów

Narty – jak to jest zrobione.

Opublikowano: 24 maja 2019

narty-1

narty-2

narty-3

narty-4

Dzisiejszy wpis będzie z cyklu – jak to jest zrobione ? Szkoła Narciarska doskonal zaprezentuje Wam cały proces powstawania nart. Nie ma co przydłużać – zaczynamy !

Projektowanie nart jest pierwszym procesem do ich produkcji. Na tym etapie projektowana jest narta, gdzie szczególne znaczenie mają: wymiary nart, giętkość, sztywność, pochylenie, materiały, krzywizna końcówki lub ogona.

Produkcja nart rozpoczyna się od doboru odpowiedniego podłoża i sprzętu. Materiał podstawowy przycina się do pożądanego kształtu, a wstępnie wygięte krawędzie są tymczasowo przymocowane do podstawy za pomocą mocnego kleju.

Kolejnym krokiem jest przygotowywanie rdzenia. Profiler rdzeniowy służy do kształtowania laminowanego kawałka drewna, celem wytworzenia rdzenia narty. Rdzeń jest umieszczony między warstwą wierzchnią a materiałami podstawowymi. W następnym kroku profilowane rdzenie są szlifowane, aby uzyskać gładkie wykończenie.

W następnej kolejności kompletowane są kompozyty. Materiały takie jak: plastik, włókno szklane, drewno i żywica epoksydowa, ustalone podczas procesu projektowania, są dobierane, a następnie pod odpowiednim natężeniem ściskane.

Kolejnym etapem jest przygotowanie górnego arkusza. Warstwa wierzchnia służy do tworzenia warstwy ochronnej na szczycie narty, a także warstwy nad grafiką. Na przykład grafika może być wydrukowana na dolnej stronie materiału warstwy wierzchniej lub może być umieszczona pod materiałem warstwy wierzchniej.

W późniejszej fazie przygotowane materiały są układane i umieszczane na wierzchu formy dolnej. Do sklejenia warstw używa się żywicy epoksydowej. Następnie materiały i formę umieszcza się w prasie w celu ściśnięcia materiałów i wytworzenia gotowej narty. Materiały są ściskane, aż epoksyd się utwardzi, a proces ten zazwyczaj zajmuje od 8 do 12 godzin w temperaturze pokojowej.

Na końcu odbywa się proces wykończeniowy. Polega on na naciśnięciu narty oraz równoczesnym przycięciu nadmiaru materiałów. Zanim narty trafią do sklepów wyposaża się je dodatkowo w szczegółową adnotację odnośnie właściwego ich utrzymywania.

 

Jesteście ciekawi jak wygląda proces produkcji nart ? –
koniecznie obejrzyjcie film zamieszczony poniżej.

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.