Doskonal - Centrum Kursów

Prawidłowe dobranie biegówek.

Opublikowano: 4 listopada 2019

Ilu z Was drodzy czytelnicy biega na nartach ?

Jeżeli jeszcze nie biegacie, lecz bardzo chcecie rozpocząć przygodę z narciarstwem biegowym, ten post jest specjalnie dla Was, bowiem dzisiaj Szkoła Narciarska Doskonal poradzi jak dobrać kompletny sprzęt do biegania na nartach.
Dobranie odpowiednich biegówek pełni niezwykle ważną rolę, bowiem decyzja podczas zakupu specjalistycznego sprzętu owocuje w przyszłości.

Kupując „biegówki” uwzględnijmy w szczególności ich twardość, ponieważ to właśnie ona ma bezpośredni wpływ na styl poruszania się po śniegu. Narty przeznaczone do techniki łyżwowej są znacznie sztywniejsze od nart przeznaczonych do stylu klasycznego. Pod uwagę należy wziąć również warunki śniegowe, w jakich narta będzie użytkowana.

 

Pamiętajcie! Narty twarde stosujemy zawsze na śniegi zlodowaciałe, czyli takie o twardej i mokrej powierzchni, natomiast narty miękkie przeznaczone są dla mało ubitego i miękkiego śniegu.
Ogromne znaczenie podczas doboru nart ma również waga naszego ciała. Jak sprawdzić, czy ciężar naszego ciała pasuje do wybranych nart? Wystarczy przeprowadzić krótki eksperyment z kartką papieru.

Kartkę wsuwamy pod narty leżące na podłodze. Następnie stajemy na nartach obciążając je równo i próbujemy ją wyciągnąć. Jeżeli z lekkością da się ona wysunąć, oznacza to, że narty są prawidłowo twarde. Jednakże kartka nie może wychodzić zbyt łatwo spod nart, ponieważ będzie to oznaczało, iż są one za twarde. Z kolei gdy nie możemy jej wysunąć należy niezwłocznie wymienić narty, ponieważ są one zbyt miękkie.

Prócz wagi naszego ciała istotny jest również nasz wzrost, względem którego dobieramy odpowiednie dla nas narty. Narty do techniki klasycznej muszą być dłuższe od tych do łyżwy. W przypadku nart klasycznych, podczas wyznaczania ich długości, do wzrostu należy dodać około 30cm, z kolei do nart łyżwowych od 15 do 20 cm.

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.