Doskonal - Centrum Kursów

Reguły prawidłowego zachowania się na stoku.

Opublikowano: 27 listopada 2019

 1.  Wybierz odpowiedni sprzęt
 2.  Każdy uczestnik stoku podczas wybierania sprzętu sportowego powinien kierować się nie tylko dobrem własnym, lecz także bezpieczeństwem pozostałych uczestników stoku.
 3. Zabierz ze sobą dokumenty
 4. Każdy uczestnik stoku powinien posiadać ze sobą dokumenty. W razie wypadku pozwolą na szybką identyfikację.
 5. Rozsądnie wjeżdżaj na trasę
 6. Każdy uczestnik, który wjeżdżają na dowolną trasę zjazdu musi spojrzeć zarówno w górę, jak i w dół. Uczestnik musi mieć pewność, że jego wjazd nie spowoduje zagrożenie dla pozostałych uczestników stoku.
 7. Wybierz odpowiednie miejsce na stoku
 8. Każdy uczestnik zjeżdżający ze stoku musi wybrać odpowiedni tor jazdy. Nie można stwarzać zagrożenia dla pozostałych uczestników znajdujących się u podnóży stoku.
 9. Stosuj się do wszelkich znaków
 10. Każdy uczestnik stoku musi bezsprzecznie stosować się do oznaczeń tras oraz pozostałych znaków narciarskich.
 11. Zjeżdżaj odpowiedzialnie
 12. Każdy uczestnik powinien w pełni kontrolować sposób poruszania się na stoku. Szybkość, a także sposób jazdy muszą być dostosowane nie tylko do możliwości uczestnika, lecz również stoku, sprzętu, a w szczególności warunków atmosferycznych.
 13. Miej na uwadze inne osoby
 14. Każdy uczestnik powinien wiedzieć, że nie jest sam na stoku. Nie można stwarzać realnego niebezpieczeństwa dla pozostałych osób.
 15. Wyprzedzaj z głową
 16. Każdy uczestnik ma pełne prawo do wyprzedzania pozostałych osób na stoku, przy zachowaniu wszelkiej ostrożności. Wyprzedzana osoba musi mieć zapewnione miejsce, aby swobodnie mogła wykonać dowolny manewr.
 17. Roztropnie zatrzymuj się na trasie
 18. Każdy uczestnik stoku podczas zatrzymywania się na trasie powinien uwzględnić w szczególności miejsca zwężeń oraz miejscach o znikomej widoczności. W przypadku nieplanowanego upadku w takim miejscu uczestnik stoku musi niezwłocznie usunąć się z toru jazdy.
 19. Udziel pomocy poszkodowanym
 20. A gdy uczestnik zdejmie deskę/narty …
 21. W odpowiednim obuwiu powinien poruszać się wyłącznie skrajem trasy.

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.