Doskonal - Centrum Kursów

Reguły prawidłowego zachowania się na stoku.

Opublikowano: 20 listopada 2023

Zanim wepniecie narty w buty, koniecznie zapoznajcie się z 11 zasadami FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska). Narciarski savoir-vivre ułatwia poruszanie się na stoku i zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas zimowego szaleństwa.

 

narciarz

narciarze-skok

narciarz_krajobraz

 

 1. Wybierz odpowiedni sprzęt:
  Każdy uczestnik stoku podczas wybierania sprzętu sportowego powinien kierować się nie tylko dobrem własnym, lecz także bezpieczeństwem pozostałych uczestników stoku.
 2. Zabierz ze sobą dokumenty:
  Każdy uczestnik stoku powinien posiadać ze sobą dokumenty. W razie wypadku pozwolą na szybką identyfikację.
 3. Rozsądnie wjeżdżaj na trasę:
  Każdy uczestnik, który wjeżdżają na dowolną trasę zjazdu musi spojrzeć zarówno w górę, jak i w dół. Uczestnik musi mieć pewność, że jego wjazd nie spowoduje zagrożenie dla pozostałych uczestników stoku.
 4. Wybierz odpowiednie miejsce na stoku:
  Każdy uczestnik zjeżdżający ze stoku musi wybrać odpowiedni tor jazdy. Nie można stwarzać zagrożenia dla pozostałych uczestników znajdujących się u podnóży stoku.
 5. Stosuj się do wszelkich znaków:
  Każdy uczestnik stoku musi bezsprzecznie stosować się do oznaczeń tras oraz pozostałych znaków narciarskich.
 6. Zjeżdżaj odpowiedzialnie:
  Każdy uczestnik powinien w pełni kontrolować sposób poruszania się na stoku. Szybkość, a także sposób jazdy muszą być dostosowane nie tylko do możliwości uczestnika, lecz również stoku, sprzętu, a w szczególności warunków atmosferycznych.
 7. Miej na uwadze inne osoby:
  Każdy uczestnik powinien wiedzieć, że nie jest sam na stoku. Nie można stwarzać realnego niebezpieczeństwa dla pozostałych osób.
 8. Wyprzedzaj z głową:
  Każdy uczestnik ma pełne prawo do wyprzedzania pozostałych osób na stoku, przy zachowaniu wszelkiej ostrożności. Wyprzedzana osoba musi mieć zapewnione miejsce, aby swobodnie mogła wykonać dowolny manewr.
 9. Roztropnie zatrzymuj się na trasie:
  Każdy uczestnik stoku podczas zatrzymywania się na trasie powinien uwzględnić w szczególności miejsca zwężeń oraz miejscach o znikomej widoczności. W przypadku nieplanowanego upadku w takim miejscu uczestnik stoku musi niezwłocznie usunąć się z toru jazdy.
 10. Podchodzenie lub schodzenie na nartach możliwe jest tylko poboczem trasy:
  W przypadku złej widoczności narciarz powinien zupełnie zejść z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół. Chodź lub schodź poboczem.
 11. Udziel pomocy poszkodowanym:
  Jeśli znaleźliśmy się w pobliżu wypadku, powinniśmy niezwłocznie udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy i wezwać służby ratunkowe.
  Pomoc w przypadku kolizji na stoku wezwać możemy dzwoniąc pod numer 601 100 300 lub pod uniwersalny numer alarmowy 112. Przez telefon należy podać miejsce zdarzenia oraz opisać stan poszkodowanego, a także nakreślić osobie przyjmującej zgłoszenie jaki rodzaj kontuzji się przydarzył (uraz nogi, głowy, ręki itp.). Ważne jest, by podać liczbę osób, które będą wymagać pomocy medycznej.

 

narciarz_3

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.