Doskonal - Centrum Kursów

Wszystko co musisz zabrać, zanim ruszysz zimą w góry.

Opublikowano: 16 października 2019

Góry zimą są przepiękne. Niebieskie niebo kontrastuje z ośnieżonymi szczytami. A w niższych partiach biało-niebieskie barwy przełamuje zieleń iglastych drzew.

Wyprawa w góry to wspaniały pomysł na spędzenie wolnego dnia zdrowo i aktywnie pośród piękna przyrody. Powszechnie wiadomo jednak, że nie wolno wyruszyć na szlak nieprzygotowanym. Kiedy w górach popsują się warunki, nawet krótki spacer może stracić całkowicie swój urok i przemienić się w nieprzyjemną przygodę. Dlatego też zawsze powinniście zadbać o własne bezpieczeństwo. Zimowy trekking wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Koniecznie należy odpowiednio się do niego przygotować.

Sprzęt jest ważny, a jego odpowiedni dobór sprawi, że wycieczka w góry zimą będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Przede wszystkim musicie więc posiadać odpowiednią wiedzę. Wiedzę na temat warunków, z którymi będziecie się mierzyć i tę, która pomoże Wam właściwie zachować się w obliczu zagrożeń. Zawsze przed wyjściem w góry należy sprawdzić prognozę pogody i aktualne zagrożenie lawinowe.

Sprzęt, który warto zabrać w góry zimą to bardzo rozległy temat. Zestaw, który powinniście spakować do plecaka będzie się bowiem różnił w zależności od miejsca i długości zimowej wycieczki. Poniższa lista to przygotowany przez Szkołę Narciarską DOSKONAL asortyment, który najlepiej sprawdzi się podczas wędrówki na lekko, czyli wycieczki jedno lub kilkudniowej z noclegiem w schronisku.

  1. Apteczka

Mało kto o niej pamięta, a przecież nie waży wiele. Apteczka to jedna z ważniejszych rzeczy, które powinniście spakować do plecaka wybierając się w góry zimą. Nawet jeśli jest to krótka – jedno czy dwudniowa wycieczka. Apteczkę można skompletować samemu lub zakupić gotowy zestaw i uzupełnić go według indywidualnych potrzeb np. lekami branymi na co dzień.

  1. Naładowany telefon i dodatkowe źródło energii

Naładowany telefon to oczywiście absolutny „must have”, podczas każdego wyjazdu w góry. Nawet skręcona kostka może uniemożliwić Wam samodzielne zejście, a wówczas konieczne będzie wezwanie pomocy. Należy przy tym pamiętać, że niska temperatura nie jest sprzymierzeńcem baterii w telefonie. Warto więc trzymać aparat pod ubraniem. Oprócz telefonu przydatny będzie także akumulator zewnętrzny, czyli power bank. Jeśli zdarzy się, że telefon jednak padnie, bo np. nie podładujecie go nocą ze względu na brak energii elektrycznej w schronisku, power bank może okazać się pomocny.

  1. Termos z ciepłą herbatą i coś do zjedzenia

Słodka herbata nigdzie nie smakuje tak dobrze, jak właśnie zimą w górach. Gorący napój nie tylko rozgrzeje, ale także doda energii przed dalszą wędrówką. Nie warto zabierać ze sobą taniego termosu z marketu, bo najpewniej nie będzie on dobrze trzymał temperatury. Do plecaka warto także włożyć przekąskę, która szybko doda energii. Może to być np. coś słodkiego.

  1. Kompas, mapa, nawigacja

Większość szlaków turystycznych w Polsce jest dobrze oznaczona, a zgubienie drogi latem to raczej rzadkość. Zimą sytuacja wygląda natomiast zupełnie inaczej. Wystarczy mgła i opad śniegu. Zejście ze szlaku jest w takich warunkach bardzo proste. Aby tego uniknąć, najlepiej po prostu nie wychodźcie w góry, gdy w prognozie pojawia się informacja o możliwości wystąpienia gęstego opadu lub mgły. Zawsze warto mieć także przy sobie kompas i mapę lub jeszcze lepiej, nawigację turystyczną. Nie mówimy w tym miejscu o mapie w telefonie.

  1. Ubranie dopasowane do trudów wycieczki

Zimą w górach najlepiej ubierać się warstwowo. Dzięki temu będziecie mogli swobodnie reagować na zmieniające się warunki. W trakcie podejść Wasz organizm generuje bardzo dużo ciepła, więc nie potrzebuje takiej ilości ubioru, co w trakcie spokojnego marszu czy postoju. W plecaku warto mieć dodatkowo lekką i ciepłą kurtkę np. z puchu, którą narzucicie na siebie w trakcie odpoczynku. Dzięki temu Wasz organizm nie ulegnie wychłodzeniu. Pamiętajcie oczywiście o rękawiczkach, a najlepiej dwóch parach – ciepłych zimowych i cieńszych przejściowych. Do tego zabierzcie czapkę oraz komin lub chustę wielofunkcyjną. I najważniejsze – wygodne, nieprzemakalne i wysokie buty górskie na dobrej podeszwie.

  1. Latarka czołowa

Zimą w górach latarka w telefonie to niestety za mało. Zdecydowanie powinniście zaopatrzyć się w solidną latarkę czołową, a także zapasowe baterie.

  1. Okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem

Połączenie śniegu i mocnego słońca potrafi nie tylko zmęczyć oczy, ale nawet czasowo oślepić. A do tego solidnie oparzyć skórę. Dlatego bardzo ważne jest zabranie ze sobą dobrych okularów przeciwsłonecznych. Jeśli planujecie jazdę na nartach lub w prognozie zapowiadany jest silny wiatr, warto spakować także gogle. Aby natomiast uniknąć oparzeń słonecznych, koniecznie zaopatrzcie się w krem ochronny z filtrem.

  1. Sprzęt zimowy

Pod pojęciem sprzęt zimowy kryje się bardziej zaawansowany ekwipunek, typowy dla turystki zimowej. Jeśli idziecie na mało wymagający szlak, gdzie nie ma dużych stromizn, ani zagrożenia lawinowego, powinny wystarczyć raczki turystyczne i kijki trekkingowe z dużymi talerzykami. Jeśli wiecie, że konieczne będzie pokonanie odcinka z głębokim śniegiem, pomoce będą rakiety śnieżne lub narty skiturowe. A jeśli Wasz cel to wyższe i trudniejsze partie gór, powinniście się zaopatrzyć w kask, raki, czekan i najlepiej lawinowe ABC. Turyści wybierający trudne wysokogórskie cele powinni także pamiętać o sprzęcie wspinaczkowym potrzebnym do asekuracji technikami linowymi i oczywiście posiadać umiejętność posługiwania się nim.

Cały zestaw spakujcie w wygodny plecak, koniecznie z pasem biodrowym. Taki model przeniesie większość ciężaru z barków na biodra i zapewni stabilność.

Najważniejszy w górach jest jednak zdrowy rozsądek. Nawet najlepiej spakowany plecak i markowe ubrania mogą Wam nie pomóc, gdy na szlaku zapomnicie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zaczniecie postępować bezmyślnie. Dlatego kiedy już wyruszacie w góry, przede wszystkim pamiętajcie o głowie na karku!

Góry zimą są piękne ale i niebezpieczne – Szkoła Narciarska DOSKONAL radzi, abyś zawsze pamiętał o swoim bezpieczeństwie i zadbał o nie należycie!

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.