Kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej – Narciarstwo Zjazdowe
- Białka Tatrz.
- gru. 2024 - luty 2025
Masz pytania? Zadzwoń do nas: +48 881 848 881 +48 577 757 784
Opublikowano: 7 października 2019
Podczas uprawiania sportów zimowych koniecznie trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo. Gogle i kask to podstawowe wyposażenie dla narciarza czy snowboardzisty, które nie tylko zapewni komfort jazdy, ale i ochroni przed negatywnymi konsekwencjami upadku.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu gogli?
Gogle powinny być dobrze przylegać do twarzy, a pasek dobrze być naciągnięty, tak by gogle nie zsuwały się. Przy zakupie warto zwracać uwagę na materiały, z których wykonano oprawkę – powinny być elastyczne i wytrzymałe, gdyż w przypadku upadku na twarz to właśnie oprawka amortyzuje uderzenie, chroniąc jednocześnie nos, oczy i zęby.
Szkoła Narciarska Doskonal radzi Państwu, by podczas zakupu zwrócić uwagę na dodatkowe cechy, które mają spore znaczenie dla Waszego bezpieczeństwa podczas jazdy na nartach czy snowboardzie. Są to: filtr UV, system anti-fog oraz wentylacja szyb i oprawek.
Gogle posiadające blokadę promieniowania UV zagwarantują Wam, że szkodliwe promieniowanie nie dotrze do oczu.
System anti-fog zapobiega parowaniu soczewek w ujemnych temperaturach, dzięki czemu zapewniona jest nieograniczona widoczność. Wentylacja szyb i oprawek zapewnia ciągły przepływ powietrza, przez co następuje redukcja parowania wewnątrz gogli.
Gogle muszą być dopasowane do kasku, w którym jeździmy – przy zakupie dobrze zapytać, czy gogle są kompatybilne z kaskiem, czy oprawka dobrze przylega oraz czy kask posiada specjalne zaczepy na pasek z gogli.
Jak kupować kask?
Kask jest tym elementem wyposażenia narciarza i snowboardzisty, bez którego nie byłoby mowy o bezpiecznej jeździe. Powinien być idealnie dopasowany do obwodu głowy, nie za luźny i nie za ciasny. Trzeba pamiętać o czapce lub kominiarce – najlepiej polarowej, którą zakłada się pod kask, zwiększając tym samym nie tylko komfort termiczny, ale i amortyzację.
Każdy kask posiada w środku specjalną amortyzującą wkładkę – to właśnie ona chroni głowę podczas upadku. Im lżejszy kask tym lepszy, ale warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest zewnętrzna powłoka – musi on być mocny i odporny na uderzenia, jak stosowany w niektórych modelach ABS-PVC.
Po ewentualnym upadku należy przyjrzeć się kaskowi – jeśli pojawi się pęknięcie to kask nadaje się tylko do wyrzucenia – ponieważ nie spełnia już wymogów bezpieczeństwa.
Pamiętajcie! – jazda w kasku i goglach to wyraz troski o własne bezpieczeństwo.