Kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej – Narciarstwo Zjazdowe
- Białka Tatrz.
- gru. 2024 - luty 2025
Masz pytania? Zadzwoń do nas: +48 881 848 881 +48 577 757 784
Opublikowano: 15 czerwca 2022
Narty to obecnie nie tylko podłużne deski, na których można się ślizgać po śniegu. Dzisiejsze ich wersje są przystosowane do konkretnych warunków panujących na stoku. Dodatkowo uwzględniają potrzeby poszczególnych narciarzy, czy to amatorów, czy profesjonalistów. Najczęściej tworzy się je z drewna, ale istnieją również inne nowoczesne techniki produkcyjne, gdzie stosuje się odmienne surowce. Jak powstają narty?
Produkcja nart zjazdowych przebiega najczęściej w trzech etapach:
Rdzeń w dużej mierze odpowiada za przyczepność nart czy ich zwrotność. Wyznacza również twardość, wagę czy gładkość. Rdzeniem, jak już wspominano, najczęściej jest drewno, bo to dzięki niemu można nadać sprzętowi odpowiednią giętkość. Aby zmniejszyć twardość i sztywność nart, producenci używają włókna szklanego albo metalu. Tańsze wersje, szczególnie te przeznaczone do użytku dzieci, mogą być uzupełniane pianką. Podczas wytwarzania rdzenia materiały są frezowane. Dopasowuje się kolejno ich wysokość, profile boczne, krzywizny czy talię.
Co ciekawe, narty zjazdowe mogą składać się nawet z 50 elementów składowych, które bardzo często poddaje się tzw. prasowaniu. Gotowe materiały sklejane są żywicą lub specjalnymi klejami. Najlepiej, aby cały proces rozpoczynać od części rdzenia, które znajdą się na samym dole, czyli od powłoki. Potem klei się krawędzie oraz taśmy – odpowiadają one za zmniejszanie i tłumienie drgań. Kolejna część to dolny pas z włókna szklanego i metalu, który zwiększa skrętność nart. Do gotowych elementów dodaje się rdzeń, a na koniec górny pas – to właśnie do niego przykleja się kolorową folię z nadrukami.
Kiedy narta wyjdzie już z prasy, wyjmuje się ją z formy i chłodzi. Zabezpiecza się ją i dodaje końcówki. Na tym etapie trzeba ją dokładnie wyszlifować i nawoskować, przypisuje się jej również numer seryjny.