Doskonal - Centrum Kursów

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim.

Opublikowano: 14 października 2019

film_video

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim to coroczna impreza sportowa, organizowana przez Międzynarodową Federację Narciarską od 1967 roku. Składa się na nią niemalże 70 imprez kobiecych oraz męskich, w trakcie których uczestnicy muszą w jak najszybszym czasie pokonać: slalom, slalom gigant, supergigant bądź określony zjazd. Należy przy tym zaznaczyć, że połączenie dyscyplin takich jak zjazd i slalom nazywane jest kombinacją alpejską.

Zwycięzcy wybranej kategorii zawodów przysługuje 100 punktów, natomiast zawodnikowi, który zajął drugie miejsce – 80 pkt. Z kolei trzeci laureat otrzymuje 60 pkt. Wraz ze spadkiem pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata odpowiednio maleje liczba przyznawanych punktów.

Po zakończeniu zawodów osoba znajdująca się na najwyższym miejscu w klasyfikacji generalnej otrzymuje Puchar Świata, czyli wielką Kryształową Kulę. Pozostali uczestnicy, którzy zgromadzi dostatecznie wysoką liczbę punktów otrzymują małe Kryształowe Kule, przysługujące za końcowe wygrane w poszczególnych specjalnościach alpejskich.

Pierwszym medalistą Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, w sezonie 1966/1967 był Francuz Jean-Claude Killy, natomiast pierwszą medalistką w tej dziedzinie Kanadyjka – Nancy Greene. W ubiegłym sezonie złotymi medalistami zostali Austriak Marcel Hirscher – ósmy raz z rzędu oraz Amerykanka Mikaela Shiffrin.

Obecnie największą liczbą sukcesów w Pucharze Świata mężczyzn (86 zwycięstw) może się poszczycić Szwed Ingemar Stenmark, zaś w kategorii żeńskiej Amerykanka Lindsey Vonn, która wygrała zawody 81 razy.

Polecane Kursy.

Doskonal

Sport łączy ludzi, tworzy przyjaźnie i jest wielki tak, jak ludzie którzy go uprawiają.